Пролетно почистване на… Тялото

Пролетта настъпи с цялата си пъстрота, топлина, свежест и щедрост, а с нея и желанието за голямото пролетно почистване…на тялото. През зимата повечето хора, естествено, преминават в режим на съхранение в домашния уют, наслаждавайки се на сезонна храна. Пролетният детокс е идеалният начин за посрещане на новия сезон, за захвърляне на зимните привички и привестване на изобилието от пресни продукти.

Тялото е една перфектна машина с часовников механизъм, която знае как да се самопречиства ежесекундно. В помощ на този постоянен процес участват много органи – черният дроб, който е главният детоксикатор на токсини от кръвта; лимфата и кръвоносните съдове, които почистват отделните клетки; кожата, която изхвърля токсини чрез потене; бъбреците, които филтрират литри кръв и ѝ  отделят замърсителите чрез урината; белият дроб, който изхвърля въглероден диоксид; червата, които извличат ценни вещества от храната, за да отделят отпадъчните продукти и т.н.. А малко допълнителна помощ, която да допринесе на организма в работата му и същевременно да не коства много време и усилия, никога не е излишна!

Ето и няколко практически съвета за нежна пролетна детоксикация, които лесно могат да се включат във всекидневието:

Храна, богата на антиоксиданти

Добре известен факт е, че токсините спомагат за образуването на свободни радикали, които от своя страна нанасят щети на организма. Видимите резултати от тези щети могат да се наблюдават и върху кожата (погледнете нашето предложение за антиокс терапия с витамин C, която почиства кожата от свободните радикали). Затова е важно в дневното меню да присъстват зеленчуци и плодове, богати на флавоноиди и каротеноиди. Те неутрализират действието на вредителите. Флавоноидите се намират в горските и цитрусовите плодове, черния шоколад, магданоза, лука. Каротеноидите се набавят от моркови, тиква, плантани (вид банани), спанак и сладък картоф.

Пролетта идва и със своите сезонни предложения, така че добавяне на зеленолистни като лапад, киселец, маруля, коприва, аспержи, пресен и див чесън (левурда), пресен лук, е повече от препоръчително. Зеленолистните са пълни с фибри за бавно храносмилане, както и минерали и витамини за успешна детоксикация.

Въпреки че са извънсезонни, на кръстоцветните зеленчуци е нужно да се обърне специално внимание. Те са отличен източник на вит. С и разтворими фибри, които са ценни вещества за доброто почистване на организма. Представители на семейство кръстоцветни са зеле (обикновено, брюкселско, китайско), броколи, карфиол, бок чой, ряпа, кейл, хрян, алабаш, синап, кресон, дива рукола.
Към ястията могат да се включат и пресни сезонни билки за допълнителен детоксикиращ ефект като джоджен, мента, кориандър, копър, магданоз, розмарин и други. Екзотичните и специфични на вкус курмума и джинджифил също имат своите антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, като и спомагат за производството на храносмилателните ензими.
С други думи – колкото по-пъстро на цветове е ястието, толкова по-големи ползи за организма ще има то.

Храна, богата на протеини

Тялото се нуждае от достатъчно аминокиселини, за да се справи добре с детоксикацията и да изхвърли максимално количество токсини. Затова снабдяването с чисти продукти от животински произход е важно.
Препоръчително е в менюто да включим растителните протеини (бобови, ядки, семена).

Фаворит в тази група са ядките. Съдържат фибри, антиоксиданти, протеини, полезни мазнини, витамини и минерали. Консумацията им оптимизира функцията на черния дроб и повишава нивата на ензими, което от своя страна допълнително стимулира детоксикацията. Оптималният вариант за консумация на ядки е те да са сурови и киснати във вода. По този начин се понижава съдържанието на естествено присъстващите ензимни инхибитори в тях и се увеличава истинската им полезност. Сезонните предложения са орехи, бадеми, лешници, но могат да се включат и други.

Храна, богата на полезни мазнини

Добрите мазнини за детоксикация са възможно най-малко преработваните. Могат да се намерят в авокадото, натуралните маслини, студено пресования екстра върджин зехтин, кокосовото масло, маслото от макадамия, диво уловената риба и други. Мазнините балансират кръвната захар и хормоните, затова е полезно да се включват в умерено количество към всяко хранене.

Хидратация

Приемът на течности варира между 30 и 40 мл на килограм телесно тегло. Следователно, ако теглото е 60 кг, дневното количество полезни течности е между 1.8 – 2.4 литра. За подпомагане на детоксикацията е желателно количеството да се увеличи, като малка част от допълнителните ефекти за организма могат да бъдат подобрено храносмилане, по-млада и здрава кожа, оптимална работа на стави, мускули, сърце.

Освен водата, други полезни течности, които могат да се включат към менюто са билкови чайове, ферментирали напитки, кокосова вода, костен бульон, смутита от зеленолистни зеленчуци. А към самата вода могат да се добавят малко количество прясно изцеден лимон, суров ябълков оцет или хималайска сол, които са богати на антиоксиданти и помагат на тялото да неутрализира стреса, причинен от свободните радикали. Тези напитки, освен почистващ ефект, имат и заздравяващ такъв за стомашно-чревния тракт.
Единствено по време на хранене не е препоръчително да се приемат течности, защото те разреждат концентрацията на храносмилателни ензими, а те от своя страна са изключително важни за доброто разграждане и усвояване на протеини.

Спорт

Спортът е важен, тъй като мобилизира тялото да раздвижи мастните депа, където обикновено се крият токсините и да ги изхвърли чрез различните органи. В случай, че не се практикува спорт с висока интензивност, дори продължителното ходене, разходката с колело, йогата или танците могат да подпомогнат процеса за детоксикация. А бонусът към движението е и намаляване количеството на стрес в организма.

Сън

Добрият сън е един от основните фактори за успешна детоксикация, защото през това време се дава шанс на тялото да регенерира и да се подмлади. Златното правило е да се спи между 7 и 9 часа на денонощие, като е препоръчително поне 1 час преди сън да не се използват никакви източници на синя светлина (лаптопи, телевизори, телефони).

Ето че припомнихме основните принципи, основополагащи за всеки детокс режим. А когато става дума за нашето тяло, нека не забравяме принципа – ако не направим най-доброто за нас, то за кого?!