Какво представлява SPF и наистина ли защитава кожата от вредните лъчи?
Д-р Иван Пеев, дерматолог в Клиника Естелайн
Вероятно мнозина от вас са доста объркани, когато влезете в аптека или магазин, за да изберете подходящия слънцезащитен крем. Всяка година изборът става все по-труден, тъй като излизат все повече нови козметични слънцезащитни марки. Всички те обаче носят на опаковките си 3 символа „SPF” – Sun Protection Factor или „слънцезащитен фактор“.
Какво представлява SPF?
SPF или слънцезащитен фактор е мярка на това колко ефикасно слънцезащитния продукт предпазва кожата от ултравиолетовите „Б“ (UVB) лъчи, отговорни за изгарянето на кожата, нейното увреждане и развитието на кожен рак.
Например: Ако нормално кожата изгаря след 10-минутен престой на слънце, при използване на SPF 15 времето, при което кожата ще изгори се увеличава 15 пъти, или 150 минути. Това е грубо изчисление и зависи, както от фототипа на кожата (нейния цвят), интензитета на слънцето, така и от количеството приложен слънцезащитен продукт. SPF е мярка, показваща предпазването от дадено количество UVB лъчи, но не може да се приложи за определяне на продължителността на излагане на слънце.
Каква е разликата между SPF 15, 30, 50+ ?
Числото след SPF не означава процента защита от UVB лъчи, както повечето хора погрешно смятат. Ако предположим, че имаме един лъч, който се състои от 100 фотона (светлинни частици), съответно:
SPF 15 – пропуска 7 от 100 фотона или 93% защита от UVB
SPF 30 – пропуска 3 от 100 фотона или 97% защита от UVB
SPF 50+ – пропуска 2 от 100 фотона или 98% защита от UVB
Можем да пресметнем, че SPF 30 осигурява 4% повече слънцезащита от SPF 15. От друга страна, обаче разликата в защитата между двата SPF е двойна, тъй като SPF 15 пропуска 7 фотона, а SPF 30 пропуска 3 фотона.
Кoй SPF е подходящ за мен?
Правилото е просто – ако сте със светла кожа, светла коса и очи и изгаряте лесно, препоръчително е да използвате SPF 30 или най-добре SPF 50+. Ако почернявате лесно, може да използвате и по-нисък фактор, тъй като кожата вече си има естествена защита от слънцето (меланин). Аз препоръчвам на моите пациенти да използват винаги SPF 30 или 50+.
По-важно е колко често прилагате слънцезащитен продукт и използвате ли други средства освен кремове и спрейове. Изчислено е, че за максимална слънцезащита е необходимо да се нанасят 2 мг/см2 кожа през 2 часа, тоест около 30 мг. за цялото тяло. Повечето хора използват една втора или една четвърт от това количество. Сметнато е, че при нанасяне на половина количесто SPF, практически вие си доставяте SPF 5,5! Тъй като използването на тубичка от 200 мл. за 2-3 дни е финансово утежняващо, ако не може да си го позволите, моят съвет е да избягвате излагането на силно слънце във времето между 11 и 17 ч. Стойте под чадъра на плажа, носете шапка и очила и не забравяйте да нанасяте слънцезащитен продукт през 2 часа.
SPF 75 или 100 по-ефикасни ли са?
Напоследък някои козметични марки предлагат на пазара продукти с SPF 75 и дори 100. Заблудата се състои в това, че по-високия фактор не означава, че осигурява по-висока защита. По-важно е продуктът да е широкоспектърен и да предпазва и от UVA лъчите (отговорни за т. нар фотостареене и някои болести), като съотношението да бъде поне 1:3 UVA/UVB. Много високите стойности на SPF прелагат много по-висока протекция срещу UVB, спрямо UVA, което е измамно усещане за по-ефикасна слънцезащита.
Какъв тип слънцезащитен продук и какви филтри да избера?
Слънцезащитните продукти съдържат филтри, които имат свойството да абсорбират или отразяват ултравиолетовата радиация. Някои от тях са снабдени с органични или минерални филтри, други химични, а най-често се среща комбинация от тях. Ето едни от най-често срещаните филтри:
· Mexoryl (SX или XL)
· Титаниев диоксид
· Цинков оксид
· Avobenzone (Parsol 1789)
· Octocrylene
· Tinosorb M S (bisoctrizole и demotrizinol)
Тези вещества са безопасни и медицински тествани, макар и някои от тях да нямат специфична защита срещу UVА лъчите.
Повечето компании създадоха продукти за различните типове кожа. За мазна и акнеична кожа е желателно слънцезащитни продукт да бъде флуид с лека и немазна текстура. За тънки и сухи кожи по-подходящи са кремовете. За чувствителна и алергична кожа има кремове, съдържащи предимно органични филтри и по-малко химични. Вече има и специфични слънцезащитни продукти за атопична кожа. Хората, склонни към пигментации, трябва да подбират слънцезащитни продукти с максимално широк спектър филтри срещу UBV, UVA, инфрачервени лъчи. Подходящи за тялото са флуид-спрей и олио, заради по-лесното разнасяне.
По правило децата под 6 месеца не трябва да бъдат излагани на слънце – някои производители имат специална серия за деца, ако не успеете да намерите, слънцезащита с минерални филтри е подходящ вариант.
Когато избирате слъцезащитен продукт винаги го правете в аптека и търсете такива със сертификат за качество. Ако имате колебания, консултирайте се с фармацевта. Той трябва да ви информира какви UV филтри съдържа продукта и дали ще ви осигури необходимата защита.
Не забравяйте:
· Слагайте слънцезащитен продукт 30 минути преди да се изложите на слънце! Човек със среден ръст трябва да използва 2 с.л. (около 30 мл), за да покрие цялото си тяло!
· Нанасяйте на всеки 2 часа и след плуване или силно изпотяване!
· Защитете устните си с SPF 30 балсам за устни!
· Не забравайте чувствителните на слънце зони като очи, уши и нос!